כדי להתכונן היטב לראיון עבודה צריך להבין מה שואלים בראיון עבודה.
מחפשי עבודה רבים מנסים לנבא מהן השאלות שישאלו בראיון עבודה על מנת להפחית חשש. ככל שתגיעו מוכנים יותר כך תשפרו את הסיכוייכם לזכות במשרה המוצעת.

חשוב שתדעו, שישנן אינסוף שאלות שאתם יכולים להישאל, היצירתיות רבה, ואין באפשרותכם להתכונן לכל השאלות.
לעומת זאת, אפשר לקטלג בקלות את המידע, שרוצה המראיין לקבל אודותיכם. עליכם לקשר בין השאלה למידע הנדרש, כך יהיה לך קל יותר לענות בצורה נכונה שתקדם אתכם. שימו לב, יתכן שהשאלות יהיו ישירות וברורות, אך על פי רוב, הן תהיינה עקיפות, ועליכם לעשות את הקישור למידע הנדרש.

מה רוצים לדעת עליכם בראיון עבודה?

 • נתונים אובייקטיבים הנדרשים לצורך ביצוע התפקיד – מה בדיוק עשיתם בתפקידים קודמים, מיומנויות שרכשתם, השכלה וידע הנדרשים לתפקיד וכוי”ב.
 •  תכונות אופי שלכם בכלל, וכאלה הנדרשות לתפקיד ו/או המרמזות על פוטנציאל עתידי. דוגמא לשאלות עקיפות-  איזה תפקיד הכי אהבתם ולמה? ספרו לי על מטרה שהיה לכם חשוב להשיג בתפקיד הקודם.
 • תכונות אופי שליליות/ הטעונות שיפור שעשויות להקשות עליכם בביצוע התפקיד. דוגמא לשאלות עקיפות – מה הכי עצבן את הבוס שלכם בכם? מה הכי שנאתם לעשות בתפקיד הקודם? ספרו לי על קושי או קונפליקט שנתקלתם בו בעבודה ואיך התמודדתם איתו.
 • היכולת שלכם לייצר קשרים עם הסביבה, כשהסביבה יכולה להיות קולגות/אנשי צוות/מנהלים/כפיפים/לקוחות/ספקים וכו’– המטרה היא לאבחן אתכם בנושאים של יחסי אנוש/ תקשורתיות/ רתימה והנעת אנשים וכו’.
 • בחינת פערים- לעיתים קורות חייכם לא סיפקו תשובות לדברים מהותיים, ובראיון המראיין ינסה להבין יותר.  לדוגמא – שנים שבהן לא עבדתם, מעבר מתחום עיסוק אחד לשני שהשתקף בקורות חייכם ועוד.
 • טיב הקשרים שיצרת עם מקומות העבודה הקודמים – המראיין ינסה להבין כיצד נתפסתם בעיני הארגונים בהם עבדתם וכיצד הם נתפסו בעיניכם. מה הציפיות שלכם ממקום עבודה, איזה קשרים רקמת במקומות עבודה, למה עזבתם או הועזבתם.
 • התשוקה האמיתית שלכם לתפקיד המוצע – שאלות שמטרתן להבין עד כמה אתם רוצים את התפקיד, ומה בדיוק מושך אתכם בתפקיד הזה.
 • ציפיות שלכם מהתפקיד/ מהארגון/ מהממונה/ מסביבת העבודה/ מהשכר ועוד. המטרה להבין עד כמה התפקיד המוצע אכן תואם את ציפיותיכם. לדוגמא – באיזה תפקיד תרצה להיות עוד 3 שנים? כמה השתכרת בעבודה קודמת? למה אתם רוצים לעבוד כאן?
 • נתונים אובייקטיבים עליכם – קורות חיים אינם מכילים את כל המידע אודותיכם ומטרת המראיין להגיע למידע שלא צוין, או שאינו ברור דיו , כגון – מצב משפחתי, מספר הילדים וגילם, תחביבים וכוי”ב.
  נכון שעל פי חוק אסור למראיין לשאול על חלק מהנתונים האלה, ורבים ממחפשי העבודה לא מציינים אותם בקורות חייהם. אני ממליצה למסור אותם. לא לתת להם במה גדולה, אך בהחלט לתת.

אם תאספו את כל השאלות הקיימות תגלו, שניתן לשייך אותם לקטגוריה אחת או יותר מהרשומות לעיל.
אתם יכולים לבחור לענות על שאלה של תכונות אופי ולשזור בחוכמה  גם תחומי עיסוק שהיו מנת חלקכם בתפקיד קודם והינם רלוונטיים למשרה, או לחילופין, לעשות מעבר מושכל מתשובה של תכונות שליליות לתכונות חיוביות.
ישנן גם את “שאלות סל” שיכולות לכלול כמעט את כל הקטגוריות גם יחד, וגם עליהן עליכם להכין תשובה נכונה. דוגמאות לשאלות סל – ספרו לי על עצמכם (השאלה הנפוצה ביותר!), למה כדאי לנו לבחור בכם?

עוד בטרם תענו תזכרו שני דברים חשובים-

הראשון – המטרה שלכם להשיג מקסימום מידע על התפקיד/ ארגון לפני שאתם עונים על שאלות, תנסו להבין מהם הקשיים בתפקיד ומהם תחומי האחריות אשר להם הם נותנים את מירב החשיבות.

השני – דמיינו סיטואציה של מכירה שבה אתם המוכרים והמראיין הוא קונה פוטנציאלי. כשאתם עונה על שאלות שלו תסדרו את התשובה כך שתציגו עובדות לפי סדר החשיבות בעיניו ולא לפי החשיבות בעיניך!

סיכום
כדאי להתכונן היטב לראיון עבודה, ולהכין אג’נדה שתכיל את המידע אשר מתייחס לנושאים האלה, ולפני כל ראיון עבודה תקפידו להדגיש את הדברים הנדרשים לתפקיד המוצע.
יתכן שתשאלו על נושאים הדורשים חשיבה מעמיקה – תכונות אופי שליליות, מדוע עזבת/הועזבת, כמה זמן אתם מחפשים עבודה ועוד, ובדרך כלל לכל מי שמחפש עבודה ישנה דילמה כיצד נכון להציג מידע בנושא כזה או אחר.
חשוב שתדעו שניתן לשפר את היכולת שלכם להציג מידע נכון ואפקטיבי יותר בראיונות עבודה.
אם משהו לא עובד לך טוב בראיונות עבודה כדאי לך לחסוך מעצמך תסכול וזמן יקר, ולשפר את המיומנות שלך.

לקבלת מידע על הכנה לראיון עבודה.

אני אתך עד למציאת עבודה

נירית גלר ג’מילי – יועצת למציאת עבודה

סגירת תפריט
שינוי גודל גופנים
ניגודיות

האוסף המושלם

 
בכדי להצליח בחיפוש עבודה עליך לבלוט מעל השאר
• חשוב לדעת איך לייצר תהליך מסודר, נכון ומדויק
• אספתי עבורך את ההרצאות החשובות למציאת עבודה
• מעל 7 שעות של הרצאות מלאות בטיפים וכלים פרקטיים

אני  מציעה את האוסף במחיר נוח  במיוחד שיאפשר גם לכם 
לקבל את כל הכלים והטיפים הנכונים למציאת עבודה ראויה 

משך ההרצאות – כ 7 שעות, עלות – במקום 403 ₪ רק 299 ₪ בלבד.
יחד עם האוסף תקבלו את פורמט קורות החיים שלי  וניתן גם לשלוח אלי
את קורות חייכם לקבלת משוב.
* לאחר הרישום יתקבל במייל פרטי ההתחברות לצפייה בהרצאות

המסע לעבודה ראויה מתחיל כאן >>>>

Open chat
זמינה עבורך גם בוואטסאפ, נירית