יש עונות בחיפוש עבודה וחשוב שתדעו – חודש יוני הוא החודש הפורה האחרון בשנה.
יש עונות בחיפוש עבודה שאותם כל מי שמחפש עבודה חייב להכיר.
כשאני מתכוונת לפורה, הכוונה היא שמחודש יולי מספר המשרות המוצע צונח.
הוא צונח לפני החופש הגדול, הצניחה ממשיכה בגלל החגים שמגיעים מיד אחרי, וכמובן שגם בזכות דו"חות סוף השנה שגורמים להשהיית קליטות. כך זה מתנהל עד דצמבר.
המשמעות היא שאו טו טו מגיעה תקופה לא פשוטה למחפשי עבודה.
בדצמבר שוק התעסוקה מתחיל לצמוח שוב, לעוד חצי שנה פורייה. עד יולי.
שוק העבודה מתנהל כך כל שנה. בדיוק אותו דבר. אין חדש תחת השמש.
ועכשיו אנחנו ביוני. ויש מה לעשות.
אז מה חשוב לעשות עכשיו ומיד?
מדריך לחיפוש עבודה לפני החופש הגדול

זה הזמן להשקיע את מלוא המרץ בחיפוש עבודה.
זה הזמן לבדק בית – מה עשיתם עד כה? כמה באמת עשיתם? והכי חשוב – לאיזה תוצאות הגעתם? האם אתם מרוצים מהתוצאות?
אם התוצאות אינן משביעות רצון זה הזמן לבחון מה לשנות. אם תמשיכו לפעול בדיוק כפי שפעלתם עד כה יתכן שתגיעו לאותן תוצאות בדיוק. ואת הבדיקה כדאי שתעשו ממש ברגע זה!

חשוב שתדעו: השנה של מחפשי עבודה מתחלקת לשני חלקים-
דצמבר עד יולי – החודשים הפוריים.
יולי עד דצמבר – החודשים הפחות פוריים.
כשמחפשים עבודה חשוב להבין באיזו תקופה נמצאים ונכון להתאים ציפיות בהתאם.
ישנם מחפשי עבודה רבים, אשר מחפשים עבודה במקביל להיותם מועסקים.
במקרה שכזה, נכון לכוון את תהליך החיפוש לתקופה הפורייה יותר.
לעיתים המצב בעבודה הוא בלתי נסבל, במקרה שכזה עליכם לפעול כפי שנכון למחפשי עבודה שנמצאים מחוץ למעגל העבודה. במידה והמצב נסבל, כדי לשקול להשהות את החיפוש.
ישנם מחפשי עבודה שנמצאים מחוץ למעגל העבודה. להם אין את הפריווילגיה לבחור את זמן חיפוש העבודה, ועליהם למצוא עבודה כמה שיותר מהר, גם אם מדובר בתקופה פורייה פחות.
במקרה כזה חשוב להיות מודעים להזדמנויות, לקשיים ולדרכים לעקוף את כל אלה על מנת להשיג משרה ראויה כמה שיותר מהר. ועדיפה שעה אחת קודם!

מה נכון לבחון?

תבחנו את קורות החיים שלכם – חשוב שקורות החיים יהיו כתובים נכון (שיעמדו בכל הכללים הבסיסיים), אך חשוב יותר שיפתחו עבורכם דלתות. שיבליטו אתכם. אם הם לא מייצרים עבורכם ראיונות אזי יש מה לשפר בהם. עצרו ובדקו מה ניתן לשפר. עכשיו.

נאום מעלית – חשוב להיות ברורים – האם ברור לכל מי שפנית מה בדיוק יש לכם להציע ומה אתם מחפשים? תחשבו כמו מעסיק- מעסיק לא מבין מהי משרה מאתגרת ומעניינת עבורכם. מעסיק צריך להבין מה אתם יכולים לתרום לו בצורה אובייקטיבית- ניסיון, ידע, השכלה הרלוונטיים לחברה שלו.
כשאתם פונים לאנשי קשר גם אז חשובה הבהירות. ככל שתהיו מובנים יותר כך תוכלו לזכות לסיוע מוחשי או במתן מידע שיעזור לכם בתהליך החיפוש.
מחפשי עבודה רבים מדווחים לי שלא זוכים לעזרה מאנשי קשר. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהדרך בה אתם מציגים את עצמכם והאופן שבה אתם מבקשים עזרה אינה אפקטיבית ואת זה חשוב שתשפרו. תעצרו. תחשבו כמה עזרה הצלחתם להפיק מאנשי הקשר ומהפניות היזומות שעשיתם. לא מספיק? כנראה שעליכם לשפר את זה ומיד.

מודעות דרושים
– ידוע שזו הדרך הפופולרית למציאת עבודה, אך גם הדרך עם הסיכויים הנמוכים ביותר למצוא עבודה. התמקדו בפניות דרך אנשי קשר ובפניות יזומות. זו דרך אקטיבית למציאת עבודה אך חשוב לפעול בה נכון. תוצאות נמוכות בדרך זו מעידות על פניה לא נכונה. 

ניהול תהליך – חשוב לנהל את התהליך נכון, לעשות מעקב, לחזור למי שצריך וששום דבר לא ילך לאיבוד. האם אתם מנהלים את התהליך?

בחינת התפשרות – מחפשי עבודה רבים מעדיפים להתפשר בבחירת משרה מאשר להקלע לחצי שנה בהם הקושי למצוא עבודה גדל. לא לכולם נכון להתפשר. אני מציעה לקרוא את הכתבה מתי נכון להתפשר במציאת עבודה. חשוב לזכור, שבחודשי הקיץ ישנם מגזרים שפורחים בפעילותם, כגון: תיירות, מלונאות, קייטנות ועוד. מוצעות משרות רבות לפרקי זמן קצרים אך ישנן גם הזדמנויות למשרות ארוכות טווח.

לסיכום

חשוב לקרוא את המאמר עונות השנה בחיפוש עבודה.

לבחינת התהליך שלכם, אני ממליצה לכם להצטייד במדריך המקוצר למציאת עבודה, המוצע בחינם ובאהבה לכל מי שמחפש עבודה. במדריך ניתן למצוא מידע, שבעזרתו תייצרו תהליך אפקטיבי של מציאת עבודה.

הזמן קצר ורוצים להגיע לפגישה שתלמד אתכם הכל? לחצו כאן למידע על פגישות יעוץ למציאת עבודה.

ניתן לרכוש הרצאה מוקלטת או אוסף הרצאות מוקלטות שגרמו לרבים להצטייד בטיפים פרקטיים שעזרו להם לתקן טעויות, לשפר עשייה ולמצוא מהר יותר עבודה ראויה.
כמובן שניתן לקבוע פגישה פרטנית בהתאם לצורך.

נכון לזכור, שיש לנו עוד קצת יותר מחודש פורה, אך גם בתקופה שנתפסת כפחות פורייה ישנן משרות.
גם בתקופה שאינה פורייה עדיין מחפשים עובדים וישנן משרות פנויות. בחלק גדול מהמשרות זוכים לתהליך ארוך מהרגיל בגלל החופשות והחגים אך תמיד ישנן משרות שהתהליך מהיר מאוד.
ונכון שקשה יותר בתקופה שאינה פורייה. קשה אך לא בלתי אפשרי.

ובכלל, חיפוש עבודה בחופש הגדול הוא חיפוש קצת שונה, ישנם קשיים אך גם הזדמנויות מיוחדות.
אך זה כבר לכתבה אחרת…

 אני איתך לאורך כל הדרך ועד למציאת עבודה ראויה,

נירית גלר ג'מילי- יעוץ במציאת עבודה ובניית קריירה
מחברת הספר "המדריך המלא לבחירה ומציאת עבודה"