תהליך של מיקוד תעסוקתי נדרש לאנשים ששואלים את עצמם מה העבודה המתאימה להם. שואלים ומחפשים תשובות. מחפשים ולא מוצאים.
תהליך שכזה עם בעל מקצוע מיומן יכולה למקד ולהשיג בהירות ומהמקום הזה הדרך למציאת עבודה תהיה קלה ומהירה יותר.

“הלכתי לאיבוד”, כך נפתחת השיחה, וזה ממשיך כך: “כבר לא ברור לי מה מתאים לי או מה נכון לי…קצת ברור מה אני לא רוצה שיהיה בעבודה הבאה שלי…”.
שוק התעסוקה, הצרכים והרצונות האישיים גורמים לאנשים רבים לעשות חישוב מחדש, אך לזה טרם הומצא וויז (waze) תעסוקתי, שיוביל אל התוצאה המהירה והקצרה ביותר לשביעות רצונם של המתלבטים.
איך נראים החיים כשמבולבלים? מה הסיכוי להצליח בראיון עבודה, כאשר בתוכנו פנימה אנחנו מאמינים שזו לא העבודה המתאימה לנו?

הצורך הזה, במיקוד תעסוקתי, יכול לפגוש כל אחת ואחד, בכל גיל, בכל תחום עיסוק, לפני תחילת קריירה, באמצע או בשיא הקריירה.
לעיתים זה קול פנימי שצועק בתוכנו שאנחנו חייבים לשנות, שלא טוב לנו במה שאנחנו עושים, שזה לא מתאים עבורנו, שיש לנו המון מה להציע שלא בא לידי ביטוי וזה בוער בתוכנו.
לעיתים זה צורך שלנו או צורך של בני ביתנו אשר מאלץ אותנו לבצע שינוי תעסוקתי על מנת לתת מענה טוב יותר לצרכי הבית, וצורך זה מאלץ לייצר שינוי תעסוקתי.
התחושה שבה “לא יודעים” יותר מאשר “יודעים” לא נעימה כלל.
לפעמים יודעים מה לא רוצים, אך לא יודעים להגדיר במדויק מה כן רוצים, ומרגישים שהמידע הקיים אינו מספיק. וברור שאם אתם לא ברורים לעצמכם איך תהיו ברורים לסביבתכם או למעסיק פוטנציאלי? ובדרך כלל, מהמקום הזה קשה להיות אטרקטיביים יחסית למועמדים אחרים, ולהצליח לזכות במשרה ראויה.
מצב זה גורם לתהליך ארוך, מתמשך ומתסכל של מציאת עבודה.
תהליך ארוך של מציאת עבודה מדלדל אנרגיות ומנחית את הביטחון העצמי, ובמצב זה הסיכויים למצוא עבודה קטנים יותר ויותר.

הסיבות לשינוי תעסוקתי
אילוץ של המציאות
קיימים אילוצים רבים הפוגשים אנשים רבים, ומחייבים אותם לבחון מחדש את הכוון התעסוקתי שלהם. להלן מקבץ קטן של דוגמאות המאלצות שינוי תעסוקתי:

 • פיטורין- מפוטרים רבים רואים את הפיטורים סיבה להתחלה מחודשת נכונה יותר. אין ספק, שאנשים העובדים בעבודה המתאימה להם מקטינים את הסיכוי להיות מפוטרים. ורבים מייחסים את חוסר ההתלהבות והעניין שלהם לתרומה הנמוכה שלהם לארגון, ולכן השלב הראשון שהם בוחנים לאחר פיטוריהם הוא שינוי תעסוקתי, כשהמטרה להגיע לתפקיד מתאים באמת.
  סיבה נוספת לשינוי תעסוקתי נובעת מהאמונה, שתפקיד כמו זה שעשו לא קיים במשק או שהסיכוי למצוא תפקיד דומה הוא קלוש. הסיבה לשינוי תעסוקתי במקרה זה הינה להגדיל את האופציות למציאת עבודה.
 • צרכי הבית- לעיתים זה צרכים הנובעים מילד/בן זוג חולה או הזקוק להשגחה/טיפול. אנשים רבים נאלצים לייצר שינוי תעסוקתי על מנת לענות לצרכי הבית, ולא כתוצאה מרצון שלהם לשינוי.
 • שינוי מקום גיאוגרפי- אנשים שחזרו מרילוקיישן מתקשים למצוא עבודות אשר דומות למשרות אותם עשו בחו”ל. שינוי גאוגרפי נוסף יכול להיות כאשר עוברים לגור בפריפריה, ומתקשים למצוא תפקידים דומים לאלו שעסקו בהם באזור המרכז. לא תמיד מדובר בפינוק של מחפשי העבודה, שכן רבים מוכנים להרחיק בנסיעה לעבודה. אך המעסיקים, לעומתם, רואים במרחק גורם השוחק מאוד את העובדים, ולכן מועמדותם עשויה להיפסל בגלל המרחק.

רצון להגשמה עצמית

 • גברים ונשים רבים מגלים כי התפקידים אליהם התגלגלו אינם גורמים להם לאושר.
  יש המגדירים זאת “התגלגלנו” לתפקידים ולא כוונו אליהם, שכן אם היינו מכוונים, סביר להניח, שהיינו מגיעים למחוזות אחרים. לעיתים זה כורח המציאות שגרם להם לעצור אך לעיתים זה לגמרי מבחירה, ואף תוך כדי עבודה- עוצרים ושואלים “לאן נכון לנו לפנות”.
 • ישנם אחרים שהגלגולים גלגלו אותם לעבודה שממש לא מתאימה עבורם והם סובלים בה.
  רבים מעידים על רגשות קשים של תסכול, שעמום ועוד אשר מקשים עליהם לקום לעבודה, הופכים אותם לעובדים עצבניים ופחות אפקטיביים, ופעמים רבות כל הרעל הזה מגיע איתם הביתה ומופנה ליקרים להם.
 • כלוב של זהב- חלק נאלצים להתמודד עם סיטואציה של “כלוב של זהב”- התפקיד שהם עוסקים בו הוא תפקיד המקנה להם מעמד, שכר גבוה, תנאים משופרים, עבודה עצמאית, אחריות רבות וכוי”ב. כל אלה מקשים עליהם בהחלטה לעשות שינוי תעסוקתי, ולנטוש את ה”זהב” המוצע להם על מגש הכסף. אך התחושה, שהם בכלוב הסוגר עליהם, היא זו המלווה אותם מידי יום, מידי בוקר, מידי לילה, ממררת את חייהם והדרך לתחושת דיכאון עשויה להיות קצרה.

הורות

הורות מייצרת בקרב אנשים רבים שינוי תעסוקתי. שינוי תעסוקתי הקשור להורות יכול להתקיים בכל שלב של ההורות – עם ילד ראשון, שני…רביעי (לי זה קרה לאחר לידת הרביעי) או לאחר שילדים גדלו.
הרצון להגשים את ההורות פוגשת אימהות וגם אבות (כמובן שהרבה יותר אימהות מאבות). שינוי תעסוקתי נולד מהרצון ליהנות יותר מילדיהם ולהיות שם בעבורם.
פעמים רבות הצורך להגשים את ההורות נולד לאחר בניית קריירה מרשימה אך כזו שלא מצליחה לשלב בתוכה את האיזון עם ההורות.
במקרה זה, התשובות הידועות הן שמקום העבודה חייב להיות בטריטוריה הקרובה לבית, או כזו המאפשרת שעות עבודה לא תובעניות או גמישות (כך שניתן לעבוד בשעות בוקר מוקדמות או בשעות הערב), ולעיתים אף ברור להם שהם זקוקים לגמישות במקום העבודה, כך העבודה יכולה להתבצע במלואה או בחלקה מהבית. אך אלו הן תשובות חלקיות בהחלט ונדרש לחקור על מנת להבין מה עוד חשוב לכם שיהיה בתפקיד הבא.
תשובות אחרות (חלקן הפוכות) יהיו לאלה שיבחרו בשינוי תעסוקתי לאחר שהילדים גדלו.

דרכי פתרון
דרכי הפתרון מתחלקות לשניים:
מסע חיפוש עצמי- ישנם אנשים שיודעים לאסוף מידע, לשאול את השאלות הנכונות, לאתגר את עצמם מול התשובות, להסיק מסקנות ולבחור את הדרך. הבעיה היא, שרוב האנשים אינם נמנים עם הקבוצה הזו. רבים יוצאים למסע חיפוש עצמי, שואלים את עצמם מידי יום- מה מתאים עבורי? וההרגשה היא שמגיעים שוב לנקודת ההתחלה, ותשובות אין.

מסע עם איש מקצוע– יש אנשי מקצוע אשר מציעים תהליך אימוני המתמשך כמה חודשים ויש אנשי מקצוע המציעים תהליך קצר יותר. קיימים מכוני אבחון שבעזרת מבחנים בודקים מה נכון עבורך.
ומה אני מציעה? אני מציעה משהו אחר. מזמינה אותך להתקשר אלי ואספר לך.

סיכום
התחושה הזו, שלא יודעים איזו עבודה מתאימה לנו יכולה לפגוש כל אחד ואחת, והתחושה הזו מאוד לא נעימה, דוחקת בנו למצוא תשובה, והדרך למצוא את התשובה אינה קלה.
לעיתים גם לאחר חקירה התשובות אינן מוחלטות ונדרש המשך חקירה.
איש מקצוע שיאיר עבורך את הדרך, יעזור לך לשאול את השאלות הנכונות, ילמד כיצד נכון להמשיך ולחקור, עשוי לקצר את הדרך ולהגיע לתשובות מדויקות יותר.
כולם ראויים לעבודה ראויה. עבודה שתתאים לך תהיה זו שתגרום לך להנאה, הגשמה וחיוך לקראת עוד יום עבודה.

אני איתך עד למציאת עבודה ראויה

אני מזמינה אותך לקבל ממני במתנה מדריך מקוצר למציאת עבודה שיעזור לך להתגבר על הדילמות, הקשיים והמכשולים בדרכך למצוא עבודה המתאימה עבורך.

נירית גלר ג’מילי – יועצת למציאת עבודה ובניית קריירה ומחברת הספר: “המדריך המלא לבחירה ומציאת עבודה”

מוזמנים לפנות אלי
אשמח ללוות גם אותך לעבודה ראויה

סגירת תפריט
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
איך נכון היום למצוא עבודה - הרצאת Zoom

איך אתם מחפשים עבודה? 
רבים ממחפשי העבודה לא יודעים איך נכון למצוא עבודה,
אתם מוזמנים ללמוד איך נכון היום למצוא עבודה.

הרצאה נוספת בסדרת ההרצאות המבוקשת:
בחירה, מציאת עבודה ובניית קריירה.
בואו ללמוד איך לחשוב אחרת, איך לפעול אחרת.

הרצאה פותחת ראש, הרצאה שלא הייתה כמותה.
המון טיפים פרקטיים ליישום מיידי.

משך ההרצאה – כשעתיים, עלות – 79 ₪ בלבד.
הקלטה תשלח לכל הנרשמים!
נפגשים ביום ג’ 25.08.20 בשעה 20:00.

נתראה!

Open chat
זמינה עבורך גם בוואטסאפ, נירית