חשוב לעשות שימוש בלינקדאין למציאת עבודה.
רשת הלינקדאין היא שחקן חשוב מאוד בתהליך של מציאת עבודה, וחשוב שגם אתם תבינו מה ניתן להשיג באמצעותה.
מחפשי עבודה רבים אומרים לי – "הבנתי שחשוב להיות נוכח בלינקדאין לצורך מציאת עבודה, אך לא ממש הבנתי איך לפעול שם, ומה ניתן להפיק מהרשת הזו". וזו הסיבה שכתבתי את המאמר הזה.

לינקדאין הינה הרשת העסקית הגדולה ביותר.
נמצאים בה אנשים רבים, שמעוניינים ליצור קשרים עסקיים, להעביר מידע עסקי, וכמו כן נמצאים שם מחפשי עבודה אקטיביים ופסיביים.
חשוב, שכל מחפש עבודה יהיה נוכח ברשת הלינקדאין, שכן בעזרתה הוא יכול להיעזר בתהליך של מציאת עבודה.
מה באמת ניתן להפיק מהלינקדאין?

ארבעה דברים חשובים שניתן להפיק מרשת הלינקדאין

 • יצירת בסיס רחב ונכון לעבודה- קשרים עם אנשים והצטרפות לקבוצות.
  ככל שתרחיבו את נוכחותכם ברשת כך תוכלו להיעזר בה יותר.
  יצירת קשרים עם אנשים – חשוב שתייצרו רשת רחבה ככל שאתם יכולים. אני מתכוונת שהרשת שלכם תכיל אנשים רבים ככל שניתן, ומומלץ שהם יהיו אנשים שאתם מכירים (חברים לעבודה הנוכחית והקודמת, ספקים, קבלנים, לקוחות, בני משפחה, חברים ומכרים), וגם כאלה שאינכם מכירים אך שייכים לתחומי העיסוק הדומים לשלכם.
  הצטרפות לקבוצות – אני ממליצה לכם להצטרף לשני סוגי קבוצות-
  קבוצות מקצועיות הקשורות לתחום העיסוק שלכם.
  קבוצות של מחפשי עבודה – ישנן קבוצות רבות בלינקדאין לחיפוש עבודה. הקיטלוגים הם רבים ומגוונים- לפי תחום עיסוק/ גיל/ אזור גיאוגרפי ועוד.
 • קבלת מידע
  מידע על אנשים – באמצעות הלינקדאין אתם עשויים להיחשף לאנשים חדשים הנמצאים בקבוצות אשר אליהם בחרתם להשתייך. בעזרת לינקדאין אתם יכולים לקבל מידע נוסף על אותם אנשים. בהמשך אתם יכולים לבחור ולהיעזר בהם בתהליך של מציאת עבודה.
  כמובן, שבעזרת לינקדאין ניתן לקבל מידע על אנשים, שעתידים לראיין אתכם, ממונים עתידיים או אנשים שאתם עתידים לעבוד איתם. אתם יכולים לגלות בעזרת הלינקדאין כמה זמן הם עובדים במשרה הנוכחית, כמה זמן מועסקים בארגון, מה מקומות העבודה הקודמים שלהם (ולקבל רעיונות לעוד חברות מעניינות), איפה למדו, הקבוצות אליהם הם משוייכים (חלקן יכולות להיות רלוונטיות עבורכם) ועוד.
  מידע בתחום העיסוק – באמצעות ההצטרפות לקבוצות מקצועיות אתם  תיחשפו לפעילויות חדשות, מידע חדשני בתחום העיסוק שלכם, לימי עיון וחברות שלא הכרתם ועוד.
  מידע על תהליך של מציאת עבודה – במיוחד בקבוצות של מחפשי עבודה ניתן להיחשף למידע רב על תהליך מציאת עבודה, על דילמות איתם מתמודדים מחפשי עבודה אחרים, לשאול שאלות ולקבל תשובות מיועצים בתחום הנמצאים באותם קבוצות וגם ממחפשי עבודה.
  מידע על משרות – במיוחד בקבוצות המקוטלגות לפי תחום העיסוק והאזור הגיאוגרפי, ניתן להיחשף למשרות נדרשות שכן מעסיקים רבים מעדיפים לפרסם בקבוצות שכאלה.
  מידע על ארגונים – ארגונים רבים בוחרים להציג דפי מידע אודות הארגון שלהם בלינקדאין. ניתן לקבל מידע אודות החברה, המוצרים, השווקים, התרבות, החזון והאנשים העובדים בה.
  קיים שוני בין החברות וכל חברה בוחרת מהו היקף המידע ומהם הדגשים אותם נכון לה לפרסם.
  מידע זה עשוי לשמש אתכם כשאתם ניגשים לראיון עבודה או לפני שאתם מייצרים פניה יזומה.
  מידע על קשרים – כאשר רשת הקשרים שלכם רחבה דיה, אתם יכולים לגלות קשרים בינכם לבין איש קשר חשוב בעיניכם. זה יכול להיות איש קשר המכיר את האדם אשר אמור לראיין אתכם, או איש קשר הקשור לאדם אליו אתם רוצים לפנות, או איש קשר הקשור לממונה עתידי.
  מידע על קשרים הינו מידע חשוב ביותר, שכן בעזרת מידע זה אתם יכולים להשיג מידע נוסף על הארגון, האנשים והמראיין וגם להעביר אודותיכם מידע, שעשוי להפוך את התהליך לקל יותר ולקדם אתכם.
 • העברת מידע אודותיכם – הפרופיל שלכם צריך להיות מפורט, ברור ואטרקטיבי.
  מידע אודותיכם עשוי לשמש מעסיק פוטנציאלי/מגייס או איש קשר אשר לו הגשתם בקשה לחברות (או נכון יותר לומר – בקשה להצטרף לרשת הקשרים שלו).
  פרופיל העשוי בקפידה עשוי לקדם אתכם, וההפך.
 • קידום איתורך ברשת – חשוב, שהפרופיל שלכם יכלול את מילות המפתח השגורות באותו תחום עיסוק, שכן בעזרת מילות מפתח עשויים המגייסים/מעסיקים פוטנציאלים לאתר אתכם.
  הפרופיל שלכם, במקרה של לינקדאין מקביל לקורות חייכם.
  ככל שהפרופיל שלכם יהיה נכון יותר ואטרקטיבי למשרות אליהן אתם מכוונים כך הוא יקדם אתכם יותר.

 סיכום
חשוב מאוד שכל  מי שמחפש עבודה יהיה נוכח ברשת הלינקדאין על מנת לקדם טוב יותר את תהליך מציאת העבודה.
על פי רוב, מחפשי עבודה לא מוצאים עבודה באמצעות הלינקדאין, אך בהחלט יכולים להיעזר ברשת על מנת להשיג מידע רב, ולקדם את עצמם טוב יותר בתהליך מיון למשרה ספציפית.
נכון להקדיש זמן ללינקדאין, אך לא נכון להקדיש את מירב האנרגיות והזמן שלכם ללינקדאין.

אני איתך עד למציאת עבודה ראויה

נירית גלר ג'מילי ( MA)- יועצת למציאת עבודה
מחברת הספר "המדריך המלא לבחירה ומציאת עבודה"