מה הקשר בין עבודה לעצמאות? אמנם חג העצמאות מאחורנו או לפנינו אך הקשר בין עצמאות לעבודה קיים ושריר כל ימות השנה. ואיך זה פוגש אותך?

"עבודה גורמת לי להרגיש שאני יכול…" הם אומרים לי, וכל אחד מתכוון למשהו אחר.
ההפך מעצמאות זה תלות.
יש המתבלבלים בין עצמאות לרשות. רשות אנחנו צריכים לבקש מהאחר, אך עצמאות אנחנו יכולים לייצר וזה תלוי בנו.
האם העבודה בחייך מאפשרת לך עצמאות, ואם כן, איזה סוג של עצמאות.
להלן מספר דוגמאות כיצד עצמאות בעבודה עשויה להשפיע על החיים:

עצמאות = לא להיות תלוי באחר– "עצמאות בעבודה עבורי זה, קודם כל ולפני הכול, לפרנס אותי ואת משפחתי בכבוד, ולא להזדקק לעזרה מאחרים. עבדתי כל חיי, פוטרתי, חיפשתי עבודה הרבה זמן. יותר מידי זמן. נאלצתי לבקש עזרה וזה היה נורא! מרגיעה אותי היום הידיעה שבסוף כל חודש נכנסת משכורת לחשבון הבנק שלי, והכי חשוב לי זה לא להיות תלוי באף אחד."

עצמאות = עצמאות מול בני זוג – רבים שליוויתי, סיפרו לי שהעבודה העניקה עצמאות מול בני זוגם. זה בא לידי ביטוי בהיבטים שונים, כגון – "חשוב לי להראות לה שאני יכול / שווה".
לפני כניסה למערכת יחסים זוגית עבודתם מיצבה את מעמדם מול בני הזוג, ולעיתים העצמאות בעבודה נתנה להם כוח על מנת להתנתק ממערכת זוגית כושלת.

עצמאות = לנהל את החיים שלי כפי שנכון לי – אפשר לבחור להיות עצמאים ולבחור את העבודה שנכונה עבורכם, להחליט על מה לא להתפשר ולהחליט גם על מה אפשר להתפשר.
זה יכול לבוא לידי ביטוי בבחירה לעבוד כעצמאים או שכירים.
גם שכירים עצמאים לבחור את התפקיד, הארגון, את האיזון הנכון בין בית ועבודה ועוד.

עצמאות = עצמאי לבחור ולא לפחד לטעות – אחד שהפך להיות עצמאי אמר לי: " בחרתי להיות עצמאי- עצמאי לבחור את הבחירות שלי, עצמאי לשפוט את עצמי ללא עין של אחר, ולאפשר לעצמי גם לטעות (מיותר לציין שמהטעויות האלה למדתי הכי הרבה)".

עצמאות = אחריות = סומכים עלי – אמרה לי מנהלת בכירה: "ככל שנתנו לי עצמאות רבה יותר בתפקיד, ניתן לי חופש עשייה ובחירה גדול יותר, הרגשתי שסומכים עלי וזה הגדיל את האחריות, את המחויבות ואת ההנאה שלי מעשייתי".

עצמאות = עצמאות לבחור/ להחליט – "בזכות השכר שיש לי כל חודש אני יכול לאפשר לעצמי לתת לילדים שלי חוגים שהם רוצים/ לבחור לעבור לדירה גדולה יותר / לפנק את עצמי בדברי מותרות וכו'…מה שלא הייתי עושה אילולא הייתי מועסק ועצמאי לבחור".

ואלו רק מעט מהדוגמאות שמעידות על הקשר בין עצמאות לעבודה.
אולי אחת מהדוגמאות מדברת אל ליבכם ואולי יותר, ואולי הדוגמא שלכם לעצמאות אינה בין אלו המוצגות, ואם כך הדבר אשמח אם תשתפו.

 אל תוותרו על העצמאות בחייכם ובעבודתכם.
כאמור, ההפך מעצמאות זה תלות.
האם העבודה בחייכם מעניקה לכם עצמאות?
איזה עצמאות העבודה שלכם מאפשרת לכם?
אם הייתם עצמאים לבחור עבודה אחרת, מה חשוב לכם שיהיה בעבודה החדשה?

לקבלת מדריך חינם למציאת עבודה לחצו כאן.

אני איתך כך שגם לך יהיה עצמאות בעבודתך,

נירית גלר ג'מילי (MA), יועצת למציאת עבודה
מחברת הספר "המדריך המלא לבחירה ומציאת עבודה"