חשוב לדעת איך להתלבש לראיונות עבודה ואיך נכון שלא להתלבש.

נושא זה מטריד רבות אנשים לפני ראיון עבודה חשוב. התכתובת הבאה התנהלה באחת הקבוצות הגדולות בפייסבוק. היא כתבה כך- “ילדתי ונשארתי בבית. במשך שנתיים לא הייתי בראיון עבודה. בכלל שכחתי איך זה לעבוד, ובטח ששכחתי איך להתראיין. בבקשה תעזרו לי- מה נכון שאלבש לראיון עבודה שיש לי מחר?”. במשך יממה ויותר היא קיבלה עוד ועוד תשובות, ואני עקבתי בדריכות אחרי התכתובת וקראתי את כל התשובות. חלקם היו נכונות וחלקם הגדול האירו לי את גודל התפיסות המעוותות בנושא.
להתכתבות הזו אני מוסיפה את השאלה, שכל מי שמגיע אלי לפגישת הכנה לראיון עבודה שואל אותי – “איך התלבשתי? זה בסדר?”. זו הסיבה שהחלטתי להקדיש מאמר מיוחד לנושא.

כשאתם מגיעים לראיון עבודה מאוד חשוב לכם להציג את עצמכם בצורה מיטבית. עליכם לשכנע את המעסיק הפוטנציאלי, לתת דגשים נכונים, לשדר נינוחות ופתיחות וכמובן לשדר חזות מתאימה. החזות כוללת, בין היתר,את האופן בו אתם מתלבשים.
רוב מחפשי העבודה מוצאים את עצמם לפני הראיון מתחבטים ומתלבטים מה ללבוש. טועה מאוד מי שמאמין שההתלבטות הזו הינה מנת חלקן של נשים בלבד, שכן הגברים גם הם מבינים שזה חשוב, וגם הם נותנים דגש על הלבוש.

איך מתלבשים נכון לראיון?
נוחות – אם הבגד שנבחר אינו נוח הוא אינו מתאים. נקודה. המצב של ראיון עבודה מלחיץ את רוב האנשים, ואין צורך שיהיה דבר מה נוסף שיטריד את שלוותכם.
זו גם הסיבה שאני ממליצה לא לחדש שום בגד בראיון, דהיינו לא להגיע לראיון עבודה עם מכנסיים/ חולצה/ נעליים/ חזיה שלא לבשתם קודם, שכן הם יכולים ללחוץ/ לגרד/ להזיע ולא מומלץ שתחוו משהו מכל אלה בזמן הראיון.
התאמה לתפקיד המבוקש – לעיתים נדרשת התאמה לתפקיד, לדוגמא -אם מדובר בתפקיד ייצוגי חשוב להגיע עם לבוש אשר ישדר ייצוגיות נדרשת. לעיתים קיים קוד לבוש לתפקיד, כגון – חולצה לבנה/ עניבה/ ג’קט ועוד. במקרים אלה יש להקפיד על הכללים.
מכובד והגון – אני ממליצה להקפיד על לבוש מכובד והגון, שיכבד אתכם וגם את מי שמראיין אתכם. נתקלתי בעבר בתחתון המבצבץ מהמיני הקצרצר, במחשוף שהוציא יותר מאשר אסף, וממכנס שהגיע על לאמצע הישבן וחשף חריץ – כל אלה ודומיהם מחוץ לתחום (למרות שישנם מעסיקים שיחשבו שונה ממני, במיוחד בנושא המחשוף והמיני).
ראיתי גם נשים עם חצאיות או שמלות מתחת לגובה ברך אך כשישבו והניחו רגל על רגל, התגלה כל הירך במערומיו, וגם אם לא, הרי שהיו עסוקות כל הפגישה בהצנעת הרגלים. זו הסיבה שלנשים שאינן דתיות אני ממליצה להגיע לראיון עם מכנסיים בלבד.
ג’ינס – נתקלתי בתגובות שג’ינס לא ראוי. ובכן, לעיתים קוד הלבוש של ג’ינס אכן אינו תואם, אך אם זה לא המקרה שלך אין צורך להוציא את הג’ינס מאופציית הלבוש. גינס בגיזרה טובה בצבע כחול כהה או שחור, וכמובן, שלא קרועים או בלויים. ישנם ג’ינסים, שראויים בהחלט ואני מוחה נגד כל מכפישי הג’ינסים.
נעליים- חשוב שהן תהיינה נוחות, מצוחצחות ומכובדות – לא כפכף פשוט, לא נעלים מרופטות, וכמובן, שכדאי שתהיה התאמה אלמנטרית לבגדים, לגרבים ולצבעים.
חדי האבחנה שמים לב לגרבים, שימו לב לגרביים גם אתם: גם אם נראה שהם מוסתרות על ידי המכנסיים, כשמניחים רגל על רגל הן עשויות לבצבץ.
מי אמר שנעלי עקב חובה? אני אף מוסיפה, שמומלץ שלא לנעול נעלי עקב, במידה ואינך מרגישה נוח עם עקבים.
אסטטיקה – חשוב לשדר אסטטיקה אלמנטרית ובטח שלא לשדר מוזנחות – ציפורניים מלוכלכות/ ארוכות/ שבורות/ לק מתקלף , שיער לא מסודר וכיו”ב – כל אלה מחוץ לתחום!
ריח – נכון שריח קשור לאסטטיקה, אך אני מוציאה אותו מהכלל, שכן הוא יכול לגרום להתעללות במראיין ולאחר קליטת העובד באנשים שעובדים סמוך. מראיינים לא אוהבים שמתעללים בהם. זוהי סיבה נפלאה לסיים מהר מהר את הראיון, ו”להטיס” את המועמד ואת הריח שאיתו מחוץ  לחדר. אז גם אם עד לרגע זה לא ממש הקפדתם על הנושא, זה הזמן להתחיל להקפיד ומהר.

חשוב להתלבש נכון לפני ראיון עבודה, אך חשוב יותר להכין אג’נדה שתקדם אותך.
זה נכון, שכולנו מסתכלים על הקנקן, אך גם על מה שבתוכו!

אני איתך עד למציאת עבודה
נירית גלר ג’מילי (MA) – יועצת למציאת עבודה

גולשים שקראו את המאמר הזה אהבו לקרוא גם את :

מוזמנים לפנות אלי
אשמח ללוות גם אותך לעבודה ראויה

סגירת תפריט
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
איך נכון היום למצוא עבודה - הרצאת Zoom

איך אתם מחפשים עבודה? 
רבים ממחפשי העבודה לא יודעים איך נכון למצוא עבודה,
אתם מוזמנים ללמוד איך נכון היום למצוא עבודה.

הרצאה נוספת בסדרת ההרצאות המבוקשת:
בחירה, מציאת עבודה ובניית קריירה.
בואו ללמוד איך לחשוב אחרת, איך לפעול אחרת.

הרצאה פותחת ראש, הרצאה שלא הייתה כמותה.
המון טיפים פרקטיים ליישום מיידי.

משך ההרצאה – כשעתיים, עלות – 79 ₪ בלבד.
הקלטה תשלח לכל הנרשמים!
נפגשים ביום ג’ 25.08.20 בשעה 20:00.

נתראה!

Open chat
זמינה עבורך גם בוואטסאפ, נירית