הוא הגיע אלי כשהוא כבר יודע שהוא רוצה לעשות שינוי קריירה. אבל יותר לא יודע מאשר יודע.
“אני יודע שאני לא רוצה להמשיך בתפקיד שבו עבדתי כל חיי. למרות שאני יכול. אך מה בדיוק אני רוצה, את זה אני לא יודע…”.
כך נפתחה השיחה שלי עם אפי (הסיפור שלו מובא בסוף המאמר).
כל מי שמתבונן בשוק התעסוקה רואה כיצד משרות משתנות, מצטמצמות ואף נעלמות, ולעומתן משרות חדשות פורחות.
היום נדרש מכל מי שעובד להביט סביב כל הזמן, לבחון את המגמות שמתרחשות בתחומי העיסוק בהם פועלים ולהתכונן לעתיד.
שוק התעסוקה, הצרכים והרצונות האישיים גורמים לאנשים רבים לעשות חישוב מחדש, אך לזה טרם הומצא וויז (waze) תעסוקתי, שיוביל אל התוצאה המהירה והקצרה ביותר לשביעות רצונם של המתלבטים.
במקרה של אילוץ או במקרה של בחירה – הדרך אמנם לא קלה אך לחלוטין אפשרית!
מה נדרש לדעת לפני שיוצאים לדרך? מה הצידה שחשוב להצטייד בה על מנת לייצר דרך אפקטיבית? מדריך לשינוי קריירה

אימי ואבי עבדו באותו מקום ובאותו תפקיד כמעט כל חייהם ועד לפרישתם לפנסיה.
לצערי, שוק התעסוקה השתנה לחלוטין, ומעטות שמורות הטבע התעסוקתיות, אשר מאפשרות לעובד בהן לעבוד באותו תפקיד עד ליציאה לפנסיה.
במקביל לכל זה גם אנחנו השתננו: הרבה אנשים רוצים לעשות שינוי תעסוקתי על מנת להביא לידי ביטוי את הכישורים שלהם אשר אינם באים לידי ביטוי בעבודתם הנוכחית, וחשוב להם להגשים את עצמם בעבודתם. ויש אשר רוצים לעשות שינוי על מנת להתאים את עבודתם למעגלי חייהם האחרים (הורות, פנאי וכו’).
הצורך הזה, בשינוי תעסוקתי, יכול לפגוש כל אחת ואחד, בדרך כלל מעל גיל 30 אך גם מעל 40 וגם מעל 50, בכל תחום עיסוק, באמצע או בשיא הקריירה.
לעיתים זה קול פנימי שצועק בתוכנו שאנחנו חייבים לשנות, שלא טוב לנו במה שאנחנו עושים, שזה לא מתאים עבורנו, שיש לנו המון מה להציע שלא בא לידי ביטוי וזה בוער בתוכנו.
לעיתים זה צורך שלנו או צורך של בני ביתנו אשר מאלץ אותנו לבצע שינוי תעסוקתי על מנת לתת מענה טוב יותר לצרכי הבית, וצורך זה מאלץ לייצר שינוי תעסוקתי.
התחושה שבה “לא יודעים” יותר מאשר “יודעים” לא נעימה כלל.
לפעמים יודעים מה לא רוצים, אך לא יודעים להגדיר במדויק מה כן רוצים, ומרגישים שהמידע הקיים אינו מספיק. וברור שאם אתם לא ברורים לעצמכם איך תהיו ברורים לסביבתכם או למעסיק פוטנציאלי? ובדרך כלל, מהמקום הזה קשה להיות אטרקטיביים יחסית למועמדים אחרים, ולהצליח לזכות במשרה ראויה.
מצב זה גורם לתהליך ארוך, מתמשך ומתסכל של מציאת עבודה.
תהליך ארוך של שינוי תעסוקתי מדלדל אנרגיות ומנחית את הביטחון העצמי, ובמצב זה הסיכויים למצוא עבודה קטנים יותר ויותר, ולכן נדרש לצאת לתהליך בצורה מושכלת.

הסיבות לשינוי תעסוקתי
אילוץ של המציאות
קיימים אילוצים רבים הפוגשים אנשים רבים, ומחייבים אותם לבחון מחדש את הכוון התעסוקתי שלהם. להלן מקבץ קטן של דוגמאות המאלצות שינוי תעסוקתי:
פיטורין– מפוטרים רבים רואים את הפיטורים סיבה להתחלה מחודשת נכונה יותר. אין ספק, שאנשים העובדים בעבודה המתאימה להם מקטינים את הסיכוי להיות מפוטרים. ורבים מייחסים את חוסר ההתלהבות והעניין שלהם לתרומה הנמוכה שלהם לארגון, ולכן השלב הראשון שהם בוחנים לאחר פיטוריהם הוא שינוי תעסוקתי, כשהמטרה להגיע לתפקיד מתאים באמת.
סיבה נוספת לשינוי תעסוקתי נובעת מהאמונה, שתפקיד כמו זה שעשו לא קיים במשק או שהסיכוי למצוא תפקיד דומה הוא קלוש. הסיבה לשינוי תעסוקתי במקרה זה הינה להגדיל את האופציות למציאת עבודה.
צרכי הבית– לעיתים זה צרכים הנובעים מילד/בן זוג חולה או הזקוק להשגחה/טיפול. אנשים רבים נאלצים לייצר שינוי תעסוקתי על מנת לענות לצרכי הבית, ולא כתוצאה מרצון שלהם לשינוי. בהמשך ארחיב על שינוי שרוצים לבצע בעקבות הורות.
שינוי מקום גיאוגרפי– אנשים שחזרו מרילוקיישן מתקשים למצוא עבודות אשר דומות למשרות אותן עשו בחו”ל. שינוי גאוגרפי נוסף יכול להיות כאשר עוברים לגור בפריפריה, ומתקשים למצוא תפקידים דומים לאלו שעסקו בהם באזור המרכז. לא תמיד מדובר בפינוק של מחפשי העבודה, שכן רבים מוכנים להרחיק בנסיעה לעבודה. אך המעסיקים, לעומתם, רואים במרחק גורם השוחק מאוד את העובדים, ולכן מועמדותם עשויה להיפסל בגלל המרחק.

רצון להגשמה עצמית

  • גברים ונשים רבים מגלים כי התפקידים אליהם התגלגלו אינם גורמים להם לאושר.
    יש המגדירים זאת “התגלגלנו” לתפקידים ולא כוונו אליהם, שכן אם היינו מכוונים, סביר להניח, שהיינו מגיעים למחוזות אחרים. לעיתים זה כורח המציאות שגרם להם לעצור אך לעיתים זה לגמרי מבחירה, ואף תוך כדי עבודה- עוצרים ושואלים “לאן נכון לנו לפנות”.
  • ישנם אחרים שהגלגולים גלגלו אותם לעבודה שממש לא מתאימה עבורם והם סובלים בה.
    רבים מעידים על רגשות קשים של תסכול, שעמום ועוד אשר מקשים עליהם לקום לעבודה, הופכים אותם לעובדים עצבניים ופחות אפקטיביים, ופעמים רבות כל הרעל הזה מגיע איתם הביתה ומופנה ליקרים להם.
  • כלוב של זהב- חלק נאלצים להתמודד עם סיטואציה של “כלוב של זהב”- התפקיד שהם עוסקים בו הוא תפקיד המקנה להם מעמד, שכר גבוה, תנאים משופרים, עבודה עצמאית, אחריות רבות וכוי”ב. כל אלה מקשים עליהם בהחלטה לעשות שינוי תעסוקתי, ולנטוש את ה”זהב” המוצע להם על מגש הכסף. אך התחושה, שהם בכלוב הסוגר עליהם, היא זו המלווה אותם מידי יום, מידי בוקר, מידי לילה, ממררת את חייהם והדרך לתחושת דיכאון עשויה להיות קצרה.

הורות
הורות מייצרת בקרב אנשים רבים שינוי תעסוקתי. שינוי תעסוקתי הקשור להורות יכול להתקיים בכל שלב של ההורות – עם ילד ראשון, שני…רביעי (לי זה קרה לאחר לידת הרביעי) או לאחר שילדים גדלו.
הרצון להגשים את ההורות פוגשת אימהות וגם אבות (כמובן שהרבה יותר אימהות מאבות). שינוי תעסוקתי נולד מהרצון ליהנות יותר מילדיהם ולהיות שם בעבורם.
פעמים רבות הצורך להגשים את ההורות נולד לאחר בניית קריירה מרשימה אך כזו שלא מצליחה לשלב בתוכה את האיזון עם ההורות.
במקרה זה, התשובות הידועות הן שמקום העבודה חייב להיות בטריטוריה הקרובה לבית, או כזו המאפשרת שעות עבודה לא תובעניות או גמישות (כך שניתן לעבוד בשעות בוקר מוקדמות או בשעות הערב), ולעיתים אף ברור להם שהם זקוקים לגמישות במקום העבודה, כך העבודה יכולה להתבצע במלואה או בחלקה מהבית.

כיצד להערך לשינוי תעסוקתי

  • הערכות כלכלית- פעמים רבות שינוי תעסוקתי יאלץ ירידה זמנית בשכר. חשוב להערך כלכלית כך שניתן יהיה לבצע תהליך ממושך ומדוייק. בטווח הקצר יתכן שתדרש הקטנת ההוצאות.
  • סביבה תומכת- תהליך של שינוי תעסוקתי עשוי להיות ארוך, להכיל מכשולים וקשיים. סביבה תומכת בתהליך עשויה להיות מנוף חשוב ומשמעותי בתהליך שכזה.
  • פתיחות – בתהליך של שינוי תעסוקתי עשויים לפגוש בהמון סימני שאלה. ככל שגדולה הנכונות  להגיע לתהליך כשפתוחים לרעיונות חדשים, מוכנים להתנסות בדברים שלא התנסתם בעבר, לבחון תוך כדי צעידה וללמוד מכל פסיעה, כך הדרך תהיה פורה יותר ופעמים רבות גם קצרה יותר.

דרכי פתרון
מסע חיפוש עצמי- ישנם אנשים שיודעים לאסוף מידע, לשאול את השאלות הנכונות, לאתגר את עצמם מול התשובות, להסיק מסקנות ולבחור את הדרך. הבעיה היא, שרוב האנשים אינם נמנים עם הקבוצה הזו. רבים יוצאים למסע חיפוש עצמי, שואלים את עצמם מידי יום- מה מתאים עבורי? וההרגשה היא שמגיעים שוב לנקודת ההתחלה, ותשובות אין. במקרים שכאלה אני מייעצת לבחור באיש מקצוע שאתם מאמינים בו, ביכולותיו, בניסיונו ולרתום גם אותו כסביבה תומכת לאורך התהליך.
מסע עם איש מקצוע– ישנם אנשים שמראש מוותרים על הצעידה לבד אל הבלתי נודע ומלכתחילה מצטיידים באיש מקצוע שילווה אותם בדרך, שיעשיר אותם מניסיונו, שיאתגר אותם ושיהיה אוזן קשבת לכל אורך הדרך. ישנם כאלה שמגיעים לאיש מקצוע לאחר שניסו לבד והגיעו לשום מקום.
במקרה שכזה חשוב לבחון את מאגר האנרגיה כדי לייצר דרך חדשה, כזו הכוללת התנסויות חדשות, מאתגרת אמונות מגבילות ורק אם יש בכם את כל אלה רק אז קיימים הסיכויים הגבוהים להצלחה.

סיכום
התחושה הזו, שלא יודעים איזו עבודה מתאימה לנו יכולה לפגוש כל אחד ואחת אם מבחירה ואם מאילוץ.
שינוי תעסוקתי הוא אתגר מאוד גדול עבור כל אחד.
זו דרך לא קלה ולעיתים ארוכה אך לא בלתי אפשרית.

כדי להצליח נדרש לתכנן נכון. נדרש להצטייד בסביבה תומכת, כלים נכונים ובסבלנות.
אני תמיד אומרת שה”קביעות” החדשה היא במציאת עבודה ראויה באמת: עבודה שבה ניתן יהיה להביא לידי ביטוי את כל הכישורים היא זו שתייצר עבורך את השלווה והאושר האמיתיים.
כולם ראויים לעבודה ראויה.
אשמח ללוות אותך ולהיות סביבה תומכת עבורך תהליך של שינוי תעסוקתי.

לקריאת הסיפור של אפי שעשה שינוי תעסוקתי והיום הוא מאושר בעבודתו החדשה.

 

אני מזמינה אותך לקבל ממני במתנה מדריך מקוצר למציאת עבודה שיעזור לך להתגבר על הדילמות, הקשיים והמכשולים בדרכך למצוא עבודה המתאימה עבורך.

אני איתך עד למציאת עבודה ראויה,

נירית גלר ג’מילי – יועצת למציאת עבודה ובניית קריירה ומחברת הספר: “המדריך המלא לבחירה ומציאת עבודה”

מוזמנים לפנות אלי
אשמח ללוות גם אותך לעבודה ראויה

סגירת תפריט
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
איך נכון היום למצוא עבודה - הרצאת Zoom

איך אתם מחפשים עבודה? 
רבים ממחפשי העבודה לא יודעים איך נכון למצוא עבודה,
אתם מוזמנים ללמוד איך נכון היום למצוא עבודה.

הרצאה נוספת בסדרת ההרצאות המבוקשת:
בחירה, מציאת עבודה ובניית קריירה.
בואו ללמוד איך לחשוב אחרת, איך לפעול אחרת.

הרצאה פותחת ראש, הרצאה שלא הייתה כמותה.
המון טיפים פרקטיים ליישום מיידי.

משך ההרצאה – כשעתיים, עלות – 79 ₪ בלבד.
הקלטה תשלח לכל הנרשמים!
נפגשים ביום ג’ 25.08.20 בשעה 20:00.

נתראה!

Open chat
זמינה עבורך גם בוואטסאפ, נירית