מי לא שואף לזוגיות נהדרת ועבודה ראויה? כל כך הרבה אנשים אומללים בגלל אחד מהשניים, קל וחומר אם שניהם בעייתיים…
איני מומחית בזוגיות כלל וכלל, אך בנושא הזה לליב גל, שהיא חברה וקולגה שכותבת מרתק ומשעשע על זוגיות, על חיפוש אהבה ועל עוד המון דברים שונים ומעניינים, עזרה להאיר לי עוד ממשקים (שנעלמו מעיני) בין שני התחומים.
כולנו רוצים גם וגם: זוגיות נהדרת ומשרה ראויה. כולם מבינים כמה שניהם יכולים להפוך את החיים שלנו למאושרים, אך חשוב לדעת שלמעגת הזוגיות עשויה להיות השפעה על מעגל התעסוקה בחיינו והפוך.
חשוב לנהל נכון את התעסוקה והזוגיות בחייך, ולייצר סיביוזה מפרה בין השניים.

יש כל כך הרבה דימיון בין שני המעגלים האלה. לליב ועוד הרבה אנשים איתם נפגשתי הציפו בשיחותנו את הדימיון, את הקשר, ולפעמים את התלות בין שני הדברים:

קווים מקבילים

 1. הכי טוב להיעזר בקשרים: הקילומטראג' בחייך כבר משמעותי, וסביר להניח שרקמת קשרים רבים. רבים מתקשים או ממעטים להשתמש בקשרים שלהם כדי להגיע לבן/בת זוג מתאימים או לעבודה ראויה.
  עצה- שימוש מושכל בקשרים שלך עשוי לחשוף בפניך תפקידים וארגונים שלא חשבת עליהם, ויכולים להיות ראויים בעיניך. הקשרים שלך יכולים גם לעזור לך לקבלת מידע ולמינוף הזדמנות תעסוקתית קיימת. השתמש בקשרים שלך.
 2. פגישה ראשונה: לליב ספרה לי כמה דייט ראשון וראיון עבודה דומים אחד לשני- השאלות שנשאלות יכולות להיות ממש זהות: ספרי לי על עצמך קצת…. כמה זמן אתה כבר לא בזוגיות/מועסק? למה סיימת את המערכת יחסים האחרונה/ עבודתך? ועוד.
  עצה- ההצגה שלך חשובה, ולפעמים אין אפשרות שנייה לרושם ראשוני בראיון עבודה. זו הסיבה שחשוב להיערך מראש, לעשות שיעורי בית מה חשוב לך להדגיש ומה יהווה יתרון משמעותי שלך, שיבליט אותך יותר ממועמדים אחרים.
 3. השפעת ההורים: רבים מעידים כי להורים שלהם יש השפעה על הבחירה שלהם בבני הזוג ובתעסוקה. זה לא בהכרח מה אמרו לנו הורינו אלא מה שאבנו מהם, ממה הם הרחיקו אותנו או ניסו לקרב אותנו, מה למדנו מאורח חייהם, וכל אלה משפיעים רבות על הבחירות שלנו, גם בתחום הזוגי וגם בתחום המקצועי.
  עצה- תמיד טוב להקשיב לעצות, אך חשוב גם להקשיב לרחשי ליבנו. לעיתים הלב, הוא זה שינתב אותך נכון יותר, כי הוא מבין מה גורם לך אושר אמיתי.
  חשוב לא להשתיק את רחשי הלב, במקביל להקשיב לעצות של אחרים, ולבסס את ההחלטה בצורה מושכלת, תוך התייחסות לכל המידע שיש ברשותך.

השפעת הזוגיות על התעסוקה וההפך

 1. לזוגיות ועבודה השפעה גדולה על האנרגיות שלך: כשקשה בזוגיות או בתעסוקה זה משול לרעל שמחלחל לכל חלקה טובה בחיים ולכל תא בנפש, וההפך. כשטוב בהם, הם נותנים כל כך הרבה אנרגיה ושמחת חיים, שמקרינים על שאר מעגלי החיים (הורות, חברים, משפחה ועוד). ובמילים אחרות- שניהם יכולים לגרום לקום בבוקר או ללכת לישון עם חיוך רחב או עם עצב גדול.
  עצה- אם לא טוב לך בעבודה וזה משפיע לרעה על מעגלי חייך האחרים, נכון לעצור ולבחון אפשרות לשינוי מקום עבודה (עדיף לעשות זאת כשעובדים).
  דוגמא הפוכה: לעיתים עבודה הממלאת אותך באנרגיה, בטחון עצמי וכלכלי יכולה להיות מקפצה לניתוק מערכת זוגית גרועה.
 2. לתעסוקה וזוגיות השפעה גדולה על תחושת הביטחון: לתעסוקה ולבני זוג יש יכולת לגרום לתחושת ביטחון מרפדת ונעימה, ובדיוק באותה מידה לערער את הביטחון.
  עצה- בני זוג המשרים ביטחון יכולים להיות עוגן משמעותי כשהתעסוקה מעורערת או כאשר נמצאים מחוץ למעגל העבודה. נכון להישען על העוגן הזה, ולחפש עבודה אחרת, שתאפשר לך לחוש בטוח ומוערך.
 3. הקשר קיים– זכור זאת: פעמים רבות העבודה שואבת אותך ופוגעת בזוגיות שלך או ביכולת שלך למצוא זוגיות.
  עצה- קל מאוד להישאב לעבודה שממלאת באושר והגשמה. זה נכון לשאוף למשרה שכזו, אך חשוב שמשרה כזו לא תפגע בזוגיות שלך, וזה בשליטתך. נכון להביט על התמונה הכללית, לעבודה שפוגעת בזוגיות או לא מאפשרת לייצר זוגיות לא הייתי קוראת "נפלאה"…

לסיכום, חשוב לפעול כך שיהיה לך גם וגם: גם זוגיות טובה וגם עבודה ראויה. לא תמיד הדרך היא קלה, אבל לא נכון לוותר לעצמך.
זוגיות טובה בדיוק כמו תעסוקה ראויה הם מקור כוח או מקור לדילול כוח.
זוגיות טובה יכולה לעזור לך להתמיד במציאת עבודה ראויה.
עבודה ראויה יכולה לעזור לך בנטישת זוגיות גרועה.
מאחלת הנאה מהשניים – מזוגיות טובה ומעבודה מהנה וראויה.

תמיד ניתן להיעזר במדריך המקוצר, שיעזור לך לייצר תהליך אפקטיבי למציאת עבודה ראויה.

אני איתך עד למציאת עבודה,

נירית גלר ג'מילי (MA) –  יעוץ מקצועי במציאת עבודה ובניית קריירה
מחברת הספר- "המדריך המלא לבחירה ומציאת עבודה, השתלבות נכונה ובניית קריירה"