ראיון עבודה- 4 טעויות נפוצות במיוחד

“משהו לא “עובר לי” בראיונות עבודה ואני לא יודע מה. אני מגיע לראיונות לתפקידים, שאני מתאים “פיקס”. אני יודע שאני עונה על כל הדרישות. אני מרשים. אני בגיל הנכון עם הניסיון הנכון. אולי תספרי לי מה לא בסדר אצלי ומדוע אני מקבל שוב ושוב תשובות שליליות?”.
והוא צדק בכל טיעוניו – היה לו ניסיון מרשים, גיל נכון ונוכחות חיננית. והוא עשה טעות מהותית שגרמה לו להיכשל פעם אחר פעם בראיונות עבודה.
האמת היא, שזו טעות, שחוזרת כל הזמן אצל מחפשי עבודה רבים.
זוהי טעות קריטית!
הטעות היא, שרוב מחפשי עבודה שוכחים מה מטרת הראיון.
מטרת הראיון בעיני המראיין – היא לא להכיר אותך ולשמוע עליך הכול. ממש לא. המראיין מיעד את זמנו על מנת להבין דבר אחד – אם אתה מתאים למשרה המוצעת. נקודה.
המטרה שלך בראיון – לשכנע את המראיין שאתה מתאים למשרה, ולנסות להבין אם המשרה המוצעת מתאימה לך.
הטעויות, שנובעות מפירוש שגוי של שתי המטרות האלה, הינן –
קשקשת – המתראיין מספר על עצמו הכול. זה לא מעניין אף אחד. המראיין, בסך הכול, רוצה לדעת אם אתה מתאים לו. תתמקד ותגיש לו את העובדות אשר מעניינות אותו, ביושר כמובן, ואל תתפזר.
הרחבה מיותרת – אל תספר ובטח שאל תרחיב בנושאים, שאינם רלוונטיים, אלא אם המראיין ישאל אותך, וגם אז תענה בקצרה ולעניין.
הדגשה והתמקדות
תכונות אופי – תחשוב, איזה תכונות אופי עשויות להידרש למשרה המוצעת.  תבדוק עם עצמך איזה תכונות מכל התכונות הנדרשות יש לך להציע, ותדגיש אותם בדוגמאות שתבחר במהלך הראיון.
כנ”ל גם לגבי תכונות האופי החלשות שלך. הרי אף אחד לא מושלם, אך לא כל תכונה שלילית תתקבל לכל תפקיד. תבדוק עם עצמך מהן החולשות שלך, ומה מכל החולשות הכי פחות קריטית לתפקיד המוצע ואותן תגיש ברגישות ובחוכמה.
תחומי אחריות – תעשה בדיקה עם עצמך איזה תחומי אחריות מניסיונך הקודם משיקים עם תחומי האחריות הנדרשים. בראיון תספר על ניסיונך, כאשר אתה מדגיש את תחומי האחריות הנדרשים.גם אם תחום אחריות מסוים היה מינורי בתפקודך, תזכור שאם הוא הודגש בהגדרת התפקיד, מן הראוי לציין אותו בהתחלה, גם אם היה מינורי. כאמור, תתמקד במה שחשוב למעסיק הפוטנציאלי ותדגיש את תחומי האחריות לפי סדר החשיבות, שהוא דירג בהגדרת המשרה.
שאילת שאלות – ראיון זה בחינה הדדית, וכמו שחשוב לך להרשים את המראיין, כן חשוב לך להבין קצת יותר על המשרה המוצעת ולבדוק דברים, שהם קריטיים עבורך. לכן, אם ישנן שאלות קריטיות שחשוב לך לשאול, תשאל את המראיין. אך שים לב, שאתה לא גולש לשאלות קטנוניות. תשאל את עצמך, מהן השאלות החשובות באמת, ומהן השאלות שאתה בוחר להשאיר לשלב הבא. לעיתים שאלות מוקדמות מידי עשויות להכשיל אותך.

אז מה הייתה בדיוק הטעות של רון?
רון אהב לספר הכול. מההתחלה ועד הסוף. בלי לדלג על שום פרט.
סדר החשיבות של הדברים נקבע לפי מה שהיה חשוב בעיניו ללא קשר למשרה.
בהכנה לראיון עבודה ראיינתי אותו, וזה נחשף בצורה בוטה.
הוא לא עשה כלל התאמה למשרה – הוא לא עשה שיעורי בית – מה יש לו להציע, מה היתרון הבולט שלו אל מול הצרכים הנדרשים. ומיותר לציין, שכל היתרונות הנפלאים, שעמדו לזכותו, נבלעו בבליל המידע הרב שהציף בראיון.
אז היה לו רזומה מרשים- זה נכון. וגם גיל נכון, ואפילו נוכחות. ולמרות כל אלה הוא שיעמם, ולקה “בחוסר רגישות אלמנטארית” ובחוסר הבנת הסיטואציה של ראיון העבודה ברמה הכי בסיסית.
אז מה אני אומרת כאן?
אני מאמינה, שכשאתה מתראיין אינך עושה את כל הטעויות שעשה רון, אך האם אתה ממש ממקד את המידע שברשותך למידע הנדרש?
כשאתה מתראיין תזכור, שזה תהליך של מכירה לכל דבר.
“תמכור” ביושר את מה שיש לך למכור, ותתמקד בדברים שרוצים “לקנות” ממך-  זה יכול להיות הניסיון שצברת, השכלה שרכשת וגם תכונות אופי המייחדות אותך.
תדגיש את מה שחשוב להדגיש, תמסמס את מה שפחות, תענה קצר ולעניין. אל תעייף בפרטים לא רלוונטיים.
תהיה אתה, אך ממוקד למה שנדרש במשרה המוצעת.

ואם למרות כל אלה העצות והטיפים אתה לא מצליח לעבור טוב ראיונות עבודה, אני מציעה לך פגישה אחת איתי, שעתיים ביחד, כך שלראיון הבא תגיע לגמרי אחרת.
אני איתך עד למציאת עבודה

נירית גלר ג’מילי ( MA ) – יועצת למציאת עבודה

2 תגובות על ראיון עבודה- 4 טעויות נפוצות במיוחד

 1. מאת דורית‏:

  אשמח לפגישה

  • מאת נירית גלר ג'מילי‏:

   ניתן ליצור איתי קשר לקביעת פגישה באמצעות “צור קשר” שנמצא באתר או בנייד שלי 0543450223.
   להשתמע
   נירית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *