ארגונים רבים נעזרים במבחני המיון במכון אבחון על מנת לבדוק את התאמתו של המועמדים לתפקידים המוצעים. ארגונים רבים שולחים מועמדים למגוון רחב של תפקידים. המועמד עובר מגוון מבחנים ובחינות הנערכים על ידי צוות של פסיכולוגים קליניים ותעסוקתיים, שמטרתם לתת לארגון חוות דעת הנתפסת אובייקטיבית, מקיפה ומעמיקה על המועמד תוך מתן דגש על מדדים הנתפסים חשובים לצורך ביצוע התפקיד הנדרש. מבדקים אלה בודקים היבטים אישיותיים וכישורים של המועמד ואינם בודקים את רמתו המקצועית. בתום מבחן המיון מקבל הארגון סיכום של הציונים , שבאמצעותם יכולים מקבלתי ההחלטות בארגון להחליט מי מהמועמדים עשוי להתאים, ואף לעשות השוואה ולדרג באותה סקלה בין מספר מועמדים בפרמטרים החשובים עבורם. מה חשוב לדעת? למה לצפות? כיצד ניתן להתכונן והאם כדאי?

מידע שחשוב שתדע על יום מיון במכון אבחון יום מבחנים הינו יום ארוך ומייגע, וכדאי שתיערך ל 7-9 שעות של מבחנים אינטנסיביים עם מעט הפסקות. האבחונים מותאמים לדרישות לקוח, ויתכן מצב שיום האבחון יהיה חצי יום בלבד. כדאי לשאול על אורך יום האבחון בשיחת תיאום המועד. כדאי להגיע מצוידים במזון ושתייה, ומומלץ להצטייד במזון עתיר אנרגיה- כגון חטיפי אנרגיה. אם יש לכם צרכים מיוחדים עליכם להודיע על זה מבעוד מועד, ולבדוק מה המסמכים שנדרש להביא על מנת לזכות בהתאמת המבחנים. במכונים מסוימים ניתן להבחן בשפות נוספות, כגון – ערבית, רוסית ואנגלית, ובדרך כלל נדרש אישור של הארגון השולח. תוצאות המבחנים מועברים לארגון המזמין תוך מספר ימים בודדים. כיצד תכין את עצמך ליום האבחון מומלץ להיכנס לאתר של המכון בו אתם אמורים להבחן. באתר תוכל לדעת מה בדיוק מצפה לכם, בחלק מהאתרים תמצאו מבחנים לדוגמא וכו’. ישנם מכונים אשר דרכם ניתן לרכוש ערכת מבחנים אינטרנטיים לפרק זמן קצוב, ובעזרתם להתאמן על מבחנים הדומים למבחנים שיהיו ביום האבחון, וזאת על מנת להסיר חלודה ולא להיות מופתעים בעת הבחינה. בערכה ניתן להשתמש בזמנכם הפנוי ובביתכם ואין צורך להגיע לאותו מכון. הערכות המוצעותת מותאמות לפני מכוני המיון, לסוגי התפקידים ולההיררכיה הניהולית. ערכות אלה עשויות לשפר את הנתונים שלכם (לא בצורה קיצונית אך כל שיפור מבורך) ובעיקר את ההרגשה שלכם (לא תהיו מופתעים, תדעו למה לצפות וכו’). בלילה שלפני המבחן מומלץ להקפיד על שעות שינה אשר יאפשרו לכם להיות ערניים. תקפידו על ארוחת בוקר מזינה שתמלא אתכם באנרגיות. לפני המבחן תשתדלו להיעזר באמצעים המאפשרים לך להירגע, כגון – מוסיקה המרגיעה אותך, השתדלו להיות במגע עם אנשים המרגיעים אותך ונוסכים בך ביטחון, ותמנעו, ככל הניתן, ממגע עם אנשים אשר מלחיצים אותך ומערערים את הביטחון שלכם.

 למה לצפות ביום המבחנים יום מבחנים מלא מכיל 4 סוגי תחנות שבהן אתם נבחנים. כל תחנה מתמקדת בהיבטים מסיימים, ומטרת כל התחנות לבחון אתכם בהיבטים שונים.

  • מבחני אינטליגנציה /כישורים/ סגנון ביצוע – מבחנים אלה כוללים סט של מבחנים פסיכומטריים מוגבלים בזמן שנועדו לבדוק את היכולת השכלית, המילולית, יכולות טכניות, תפיסה מרחבית, יכולת ביטוי, שליטה בשפה, ומאפייני סגנון ביצוע- סדר, ארגון דיוק וזריזות ועוד. חשוב לדעת – הזמן המוקצה עבור פתירת המבחן בדרך כלל אינו מספיק. כדאי להתמקד בתשובות נכונות יותר מאשר בכמות, אך כדאי לזכור שמיעוט תשובות קיצוני מעיד על איטיות ותשובות רבות שגויות עשוי להעיד על אימפולסיביות. כמובן, שההערכה מבוססת על ריבוי מבחנים ורק תכונה/היבט מסוים, שיקבל משנה תוקף ממספר מקורות מידע, יכנס לחוות הדעת המסכמת. כפי שציינתי למעלה, ישנם מכונים המציעים ערכות שבעזרתם ניתן להתכונן למבחנים אלה, ותרגול עוזר לשיפור הציון.
  • מבחני אישיות –  מטרת המבחנים האלה הינה להכיר את הפרופיל האישיותי של המועמד על מנת להסיק לגבי יכולתו להתמודד עם הנדרש בתפקיד המוצע. מטרת המבחנים הינה לאמוד את כישוריו הבינאישיים, יכולת ניהול, מוטיבציה לתפקיד ולעיתים אף כוללים מבחני אמינות.

מבחני האישיות כוללים בדרך כלל מצבים בין אישיים, השלמת משפטים, תיאור מילולי של תמונה, שאלוני דווח עצמי וכוי”ב. חשוב לדעת – מומלץ להציג מידע אמיתי ונכון אודותיך, שכן מידע רב נשאל באופנים שונים וחוסר עקביות עשויה להשליך על חוסר אמינות או חוסר עקביות. כדאי לזכור מהו התפקיד הנדרש ומה עשויים לבחון, וזאת על מנת שתתן לתת דגש על תכונות/ידע/ ניסיון/ מיומנויות שנדרשות לתפקיד המוצע.

  • דינאמיקה קבוצתית – בדינאמיקה נבחנות היכולות והתכונות הבינאישיות שלך אך לא רק.

בדינאמיקה ישנה סיטואציה של דיון בקבוצה וצריכים להגיע להחלטה משותפת או לבצע מטלה משותפת בפרק זמן מוגדר. במצב זה אתם נבחנים בהתנהגות שאתם מפגינים בקבוצה. חשוב שתביאו את עצמכם לידי ביטוי כל עוד אתם משקפים את מי שאתם. אל תנסו להציג חזות שאינה דומה לכם, שכן זה יראה רע ויבלוט מאוד. תשתדלו להיות אתם במיטבכם ולא יותר.תזכרו, שלא תמיד מחפשים את המנכ”ל הבא, אך תמיד חשוב להיות קשובים, עוזרים לזולת, מנומסים ולדבר בנועם (במילים אחרות – בני אדם טובים). לעולם לא יקדמו אתכם תכונות כגון – ביטול האחר, חוסר כבוד, חוסר התייחסות וכיוצא בזה.

  • ראיון עם פסיכולוג – הראיון יכול לארוך עד שעה. בראיון עשוי הפסיכולוג לשאול אותך שאלות רבות ומגוונות. תענו על מה ששואלים, ותקפידו לתת דגש על נושאים שעשויים להיות רלוונטיים עבור התפקיד המוצע. כדאי לדעת להציג בצורה עניינית דברים בולטים בקורות חייכם- כגון, מדוע פוטרתם, מדוע לא הסתדרתם עם הבוס, מדוע החלטתם לעזוב את הארגון, מה הסיבה לחור התעסוקתי וכל שאלה שעשויה לצוץ מהנתונים שלכם. רוב הפסיכולוגים רוצים לדעת מה ההצלחה המשמעותית ביותר בקריירה שלכם, הכישלון, ולשמוע על קונפליקט שהיה לכם בעבודה וכיצד התמודדתם איתו. חלקם ינסו להכיר אתכם לעומק דרך הבחינה שלכם את האנשים סביבכם, את הממונים עליכם – מי אהבתם, מי לא ולמה. מה אהבתם בתפקיד ומה לא ולמה. איזה תפקיד הכי אהבתם ולמה ועוד שכאלה…
  • לתפקידי ניהול בכיר עשויה להתווסף תחנה נוספת אשר בה נדרש המועמד לבצע מטלות נוספות על מנת לזהות את סגנון הניהולי, את יכולת התעדוף וכו’.

כיצד ניתן להתכונן למבחני מיון

ככל שתשיגו יותר מידע על יום האבחון כך תוכלו להיערך נכון יותר, ולהפחית את רמת הלחץ והחרדה מהבלתי נודע, אך לעיתים הכנת יתר או הכנה לא נכונה עשויה לעשות את ההיפך הגמור. ישנן כמה דרכים להתכונן ליום מבחנים-

  • איסוף מידע – ככל  שתגיעו עם מידע רב יותר על התפקיד והארגון, כך תוכלו לעשות התאמה בין המידע אשר יש לכם להציג לבין המידע הנדרש.
  • הכנת אג’נדה – מומלץ שתכינו אג’נדה. המשמעות של “אג’נדה” הינה איסוף הידע/ הניסיון/ המיומנויות/ תכונות האופי אשר יש ברשותכם להציע בכלל ולתפקיד הנדרש בפרט. אג’נדה טובה תקדם אתכם לכל אורך התהליך של מציאת עבודה, וגם ביום המיון במכון אבחון. עליכם להתאים את האג’נדה שלכם לתפקיד הנדרש, ולהציג אותה ביום האבחון, במיוחד במבחנים האישיותיים, בדינאמיקה ובראיון מול הפסיכולוג. אתם יכולים לבחור להיעזר ביועץ תעסוקתי על מנת להכין אג’נדה בצורה מקצועית ויסודית.
  • חלק ממכוני האבחון מציגים באתר שלהם מידע אודות יום האבחון ולעיתים אף מבחנים לדוגמא.
  • ערכות הכוללות מבחנים דומים ניתן להשיג גם באתרים שונים באינטרנט.

יתרונות של הכנה – אין ספק שאתם יכולים לצבור יתרון ברור, כשאתם מגיעים ליום המבחנים עם אג’נדה ברורה אשר עוזרת למקד את המידע שיש ברשותכם ושנדרש למשרה הספציפית, שכן, באופן זה אתם מדגישים את היתרונות שלכם והתאמתכם לתפקיד. אין ספק שאם אתם מתכונים ליום אבחון אתם יכול להציג באופן ענייני ואטרקטיבי נתונים שעשויים להיתפס כבעייתיים בקורות חייכם ותכונות אופי בעייתיות שלכם (להלן – תכונות שליליות). ערכות הכנה למבחנים עשוים לשפר את התוצאות במבחני הכישורים, במיוחד אם מדובר על “הסרת חלודה” או שיפור כישורים עקב הפחתת הלחץ והחרדה. השיפור יהיה מינורי, אך לעיתים כל שיפור מבורך. ככל שאתם אוספים מידע רב יותר אתם עשויים לחוש פחות לחוצים וחרדים מהבלתי נודע ובכך לשפר את אופן ההצגה שלכם וכך לשפר את הסיכויים לקבלת ציונים גבוהים יותר. חסרונות של הכנה – לעיתים התכוננות יתר עשויה לגרום לכם לחרדה גדולה אף יותר, במיוחד אם תשתדלו להציג דמות השונה מהנתונים האמיתיים שלכם, והכוונה כאן היא יותר להיבטים אישיותיים. חסרון נוסף – לעיתים כאשר בן אדם פועל באופן לא אותנטי כי כך יעצו לו, זה עשוי לבלוט ולהכשיל. הגדלת הלחץ והחרדה עשויים לנבוע מהרצון להציג דברים שקשה/בלתי אפשרי עבורכם להציג. סיכום יום אבחון הוא יום ארוך ומלחיץ, שכדאי שתדעו לקראת מה אתם הולכים ותשתדלו להיערך לקראתו בתבונה. לא תמיד יש באפשרותכם להיערך בצורה אופטימאלית, שכן לעיתים הזימונים הם מיידיים. מומלץ שתזכרו, שעל פי רוב ניתן לשפר רק במעט את הציונים של מבחני כישורים/סגנון ביצוע/אינטליגנציה ובמבחני אישיות. לעומת זאת, כדאי יותר להתמקד על האג’נדה הנכונה לכם ועל האופן בו תגישו את המידע. חשוב לזכור, שגם אם לא התקבלתם לתפקיד אין להניח שנכשלתם במבחן, שכן תמיד יכולים להיות מועמדים מתאימים יותר, או ש”הונחת” מקורב למשרה הנדרשת. תהיו אתם. תהיו אותנטיים. תהיו נאמנים לאמת ואל תשקרו, ואין זה אומר שתמיד צריך לספר הכול. תפעלו בצורה נבונה, מושכלת וישרה. לסיכום, עשו כל שביכולתכם אך אל תעשו יתר על המידה. כדאי לדעת, שניתן לקבל משוב על המבדקים ללא תשלום ובתאום מראש עם מכון האבחון. חובתם לחשוף בפניכם את התוצאות כפי שנשלחו למעסיק! יש אפשרות לקבל משוב מפסיכולוג אך על זה נדרש לשלם.  ניתן גם לדרוש ממכון האבחון להשמיד את תוצאות המבחנים כך שלא יעשו בהם שימוש נוסף.

אני מאחלת לכם יום אבחון מוצלח ואני מקווה שכל הטיפים יעזרו לכם להגיע מוכנים יותר ליום המיונים. אתם מוזמן להיעזר בי להכנת אג’נדה טובה, שתשמש אותך לראיונות עבודה ולאורך כל הדרך ועד למציאת עבודה. לקבלת מידע להכנה לראיון עבודה, אשר משמשת הכנה גם למבחני מיון.

 נירית גלר ג’מילי (MA ) – יועצת ומאמנת למציאת עבודה מחברת הספר “המדריך המלא לבחירה ומציאת עבודה”

מוזמנים לפנות אלי
אשמח ללוות גם אותך לעבודה ראויה

סגירת תפריט
שינוי גודל גופנים
ניגודיות

האוסף המושלם

 
בכדי להצליח בחיפוש עבודה עליך לבלוט מעל השאר
• חשוב לדעת איך לייצר תהליך מסודר, נכון ומדויק
• אספתי עבורך את ההרצאות החשובות למציאת עבודה
• מעל 7 שעות של הרצאות מלאות בטיפים וכלים פרקטיים
 

משך ההרצאות – כ 7 שעות.

**עלות -במקום 383 ₪

יחד עם האוסף תקבלו את פורמט קורות החיים שלי 
וניתן גם לשלוח אלי את קורות חייכם לקבלת משוב.
* לאחר הרישום יתקבל במייל פרטי ההתחברות לצפייה בהרצאות

המסע לעבודה ראויה מתחיל כאן >>>>

     עדיין מתלבטים? אני זמינה לכל שאלה 3450223 054        נירית

Open chat
זמינה עבורך גם בוואטסאפ, נירית