סודות קטנים וחשובים לראיון עבודה – כתבה

אספתי בכתבה הזו סודות קטנים וחשובים לראיון עבודה, בתקווה שיעזרו לך בראיון הבא שלך.
ראיון עבודה הוא תחנה קריטית בדרך לקבלה לעבודה, ואין אפשרות לדלג על תחנה זו.
המציאות של שוק העבודה משקפת מצב, שבו על כל משרה מוצעת מתמודדים מועמדים רבים. זו הסיבה שחשוב להיערך היטב לפני ראיון עבודה. המון נכתב על ראיונות עבודה אך הפעם אציין דברים קטנים שעליהם בדרך כלל לא מספרים, שיעזרו לך להצליח יותר בראיונות עבודה.

לדעת כמה שיותר – מחפשי עבודה רבים לומדים על הארגון לפני הגעתם לראיון, אך חשוב לדעת גם על המראיין, על הממונה הפוטנציאלי. ניתן להשיג מידע אודותיהם באמצעות גוגל, פייסבוק ולינקדאין. אך הדבר החשוב ביותר הוא לנסות לאתר אנשים שמכירים את שניכם. הפייסבוק והלינקדאין הינם דרך נהדרת לאתר קשרים משותפים, את זה תוכל לעשות אך ורק אם אתה בעל רשת קשרים בפייסבוק ובלינקדאין. האנשים שתאתר יוכלו לתת לך מידע נוסף שעשוי לעזור לך, אולי אף להעביר אודותיך מידע אשר יקדם אותך ויבליט אותך מהמועמדים האחרים.

התמודדות עם הקשיים שלך– כמעט לכל מי שמחפש עבודה יש מידע אודותיו שיכול “להוריד לו נקודות”, כגון- מעסיק עוין, פיטורין, חורים בקורות חיים, קפיצות תעסוקתיות, חוסר ניסיון בחלק מדרישות התפקיד ועוד. חשוב להכין תשובות איכותיות לפני הגעתך לראיון.
תשובה איכותית היא תשובה אמיתית מצד אחד אך כזו שתהפוך את הלימון ללימונדה, כזו שתוסיף לך נקודות זכות, ובטח שלא תגרע ממך נקודות.

הדגשת היתרונות שלך– בראיון עבודה נוטים לספר המון. הרבה יותר מידי, וזה כולל מידע שאינו רלוונטי לתפקיד, ואינו מעניין את המעסיק הפוטנציאלי. לפני הגעה לראיון נכון לעצור ולחשוב – מה היתרונות שעשויים להיות לך מול המתמודדים האחרים ומהם הדברים שהופכים אותך למתאים לתפקיד המוצע. זה יכול להיות ניסיון, ידע, תכונות אופי, זמינות מיידית ועוד.
מידע זה נכון להדגיש ועליו להתמקד בראיון.

מאור פנים– ראיון זו סיטואציה מלחיצה. הלחץ הזה ניבט בפניך: קמטי ההבעה מקומטים יותר, הפה קבוץ והעיניים קטנות יותר. חשוב להקפיד על הסדר הבא- להתיישב בנוחות, לנשום עמוק ולהרפות. הרפיה תייש את הקמטים בפנייך, העיניים יקרינו הבעה נעימה יותר, והפה עשוי להעלות חיוך. אין לך מושג כמה אחרת אפשר להראות כשפנייך מקרינות רוגע ונעימות. המראיין מסתכל על פנייך ומקשיב גם למסרים הסמויים שגופך מקרין.
מאור פנים, נעימות וחיוך הינם מצרך חשוב ביותר אשר משדרג בצורה משמעותית כל מסר שיאמר בהמשך.

אמונה– אם תאמינו שאינכם מתאימים לתפקיד אזי סביר להניח שהמסר הסמוי הזה יעבור גם למראיין. כן גם המראיינים הגרועים יודעים לקלוט את המסר הזה.
אמונה בעצמך וביכולותיך היא מסר קריטי שעליך להצטייד בו בראיון עבודה.

התלהבות– כל מעסיק מעוניין לקלוט עובד אשר מאוד רוצה את התפקיד המוצע. חשוב לשקף למראיין, שהתפקיד המוצע מלהיב אותך ומעניין אותך.
מעסיקים רבים מעדיפים מועמדים מלאי התלהבות ותשוקה על פני מועמדים מתאימים יותר לדרישות התפקיד אך חסרי התלהבות.

לבוש נוח– תחושת נוחות ונינוחות תעטוף כל מילה שלך באור נעים יותר. מכנס לוחץ, חולצה מזיעה ומעקצצת או נעליים המכאיבות לרגליים יגרמו לך לתחושת מועקה, שתייצר מסר בהתאם.
חשוב להתלבש בצורה מכובדת, כזו המתאימה לקוד הלבוש בחברה ו/או בתפקיד המוצע ובנוסף ששתגרום לך לתחושת נוחות.

הטיפים דלעיל התייחסו למסרים שמעבירים בראיון עבודה, וחשוב לי להזכיר שראיון הוא בחינה הדדית.
איך לנכון לבחון אם התפקיד/ הארגון/ הממונה מתאימים עבורך? או, במילים אחרות- איזה מסרים נכון לך לקלוט?

הזדמנות לקלוט עוד מידע– המטרה שלך לאסוף מידע נוסף כשמגיעים לראיון עבודה. לצורך זה אני ממליצה להגיע לפחות רבע שעה לפני השעה שנקבעה. זו הזדמנות עבורך לאסוף הרבה מידע סמוי. נחשפתי למחפשי עבודה רבים שסיפרו, שאם היו נותנים משקל למידע שנקלט כשהגיעו לראיון, יתכן, שעוגמת הנפש הייתה נמנעת מהם. הם הדחיקו את מה שראו/ שמעו/ הרגישו, ובדיעבד זו הסיבה בגינה עזבו או הועזבו.
חשוב לתת משקל למידע הזה ולהוסיף אותו לבחינת התאמת התפקיד והארגון עבורך.

ראיון עבודה הוא תחנה קריטית בדרך לקבלה לעבודה ועליך לעבור אותה באופן המדויק, המשכנע והרהוט ביותר. זו הסיבה שנדרש להשתמש בכל הדרכים, הסודות והטכניקות על מנת להיות בולטים יותר, כי זו הדרך להגדיל את הסיכוי שלך לזכות במשרה הנכספת.

פגישה של הכנה לראיון תגרום לך להגיע אחרת לראיון הבא שלך. לקבלת מידע על הכנה לראיון עבודה.

אני מזמינה אותך לקבל מידע נוסף על ראיונות עבודה.

המאמר התפרסם במגזין סלונה וניתן לראותו כאן.

אני איתך עד למציאת עבודה,

נירית גלר ג’מילי (MA) –  יעוץ מקצועי במציאת עבודה ובניית קריירה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *